Finanční zdraví

Žáci budou porovnávat své znalosti o financích. Otevírá se další ročník soutěže Finanční gramotnost

Žáci budou porovnávat své znalosti o financích. Otevírá se další ročník soutěže Finanční gramotnost
Naše Nadace je hlavním partnerem 12. ročníku soutěže.

Učitelé a ředitelé základních a středních škol mohou od 12. října přihlašovat své žáky do 12. ročníku největší tuzemské soutěže ve finanční gramotnosti, které se loni zúčastnilo přes 20 tisíc dětí. Nejprve soutěží každý žák za sebe, od okresních kol se pak ti nejlepší spojují do školních týmů. Nejúspěšnější řešitelé postupují až do velkého finále, které se odehraje tradičně v České národní bance. Soutěž Finanční gramotnost každoročně připravuje organizace METODICA spolu s Evropskou asociací finančního plánování (EFPA) a s podporou ministerstev školství a financí. Hlavním partnerem je letos poprvé Nadace České spořitelny.

„Počet soutěžících rok od roku stoupá. Dokonce i v době pandemie jsme zaznamenali mezi školami velký zájem. Do loňského ročníku soutěže se přihlásilo 325 škol z celého Česka, které do soutěže zapojily přes 20 tisíc žáků a studentů. V předcházejícím roce to bylo 150 škol a 15 tisíc dětí,“ uvádí ředitelka soutěže Marie Štefánková a dodává: „Naší snahou je v letošním roce oslovit hlavně školy, které spadají do regionů s nízkou úrovní znalostí finanční gramotnosti.“

Organizátoři pro soutěžící připravili široké spektrum otázek o hospodaření a fungování světa peněz, a především případové studie z běžného života, na nichž žáci prokáží své znalosti a dovednosti v praxi. „Oproti ostatním evropským státům je u nás největší rozdíl mezi úrovní finanční gramotnosti a úrovní, která by se dala očekávat vzhledem k dosaženým výsledkům dětí v matematice a ve čtení. Soutěž nejen že ověří, jak na tom žáci a studenti se znalostmi o financích jsou, ale prohloubí i týmovou práci a propojení mezipředmětových dovedností,“ uvádí předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny Dana Petrova.

Školní, okresní a krajské kolo se bude konat prostřednictvím on-line soutěžního systému. Celostátní finálové kolo pak proběhne prezenčně v Praze příští rok v dubnu. Dětem i teenagerům dává soutěž možnost poměřit své síly s vrstevníky z celé země. Pedagogům pak nabízí jedinečný vhled do míry finanční gramotnosti českých dětí.

V loňském ročníku si v kategorii nejmladších dětí nejlépe vedli žáci ze Základní školy Jana Václava Sticha – Punta Žehušice. Mezi žáky druhého stupně ZŠ byl nejúspěšnější tým ze Základní školy T. G. Masaryka v Poděbradech. V kategorii středoškoláků pak první příčku získali studenti Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Domažlice.

Registrovat se do soutěže je možné prostřednictvím webových stránek