Rozhovory Nadace ČS

Svůj čin nevnímám jako hrdinství, říká držitel Ceny Nadace České spořitelny Josef Prokeš

Svůj čin nevnímám jako hrdinství, říká držitel Ceny Nadace České spořitelny Josef Prokeš
Řidič autobusu brněnské MHD Josef Prokeš byl oceněn za občanský postoj.

Váš čin, kdy jste loni v září odmítl vyjet s autobusem s politickým heslem SPD "Zdravé školství bez inkluze“ hodnotí lidé jako velmi hrdinský. Jak to vnímáte vy?

To bych ani neřekl, spíš to byla spontánní akce, protože se to týkalo mě osobně a mé dcery, která má poruchu autistického spektra, ale je úspěšně integrovaná a navštěvuje normální základní školu.

Čekal jste v tu chvíli, že z toho bude tak velká mediální odezva?

Tak to jsem vůbec netušil. Já jsem to prezentoval mezi mými přáteli na Facebooku a nevěděl jsem, že se to takhle rozšíří. Mediální pozornost pak byla docela vysilující, kdybych to tušil, tak bych si možná ten čin rozmyslel.

Jak se k tomu postavil váš zaměstnavatel – Dopravní podnik Brno?

Od mých přímých nadřízených jsem byl ubezpečen, že stojí za mnou. Dostalo se mi i podpory od magistrátu, ale reakce vedení podniku byla dost rozpačitá.

 

Inkluzivní vzdělávání má pro mnoho lidí stále negativní nálepku, s jakými reakcemi jste se setkal vy?

Samozřejmě jsem měl z negativních reakcí obavy, už kvůli rodině. Ale mile mě překvapilo, že reakce byly vesměs pozitivní. Někteří měli námitky, že jim to nepřišlo vhodné řešit v práci. Já bych to v práci také neřešil, ale když se to stalo v práci, musel jsem na to reagovat. Obecně jsem se s žádným útokem nesetkal.

Jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že vám Nadace České spořitelny chce udělit cenu?

Potěšilo mě to a byl jsem překvapený, že si na to po půl roce ještě někdo vzpomněl. Mám radost, že jsem se nebál vyjádřit svůj názor.

Když se zpětně ohlédnete za rokem 2020, jaký pro vás byl?

Hodně zvláštní. Přijde mi, že krize společnost hrozně moc štěpí, jak je vidět hlavně na sociálních sítích. Šokuje mě nenávist k různým skupinám obyvatel – loni na jaře to byli lyžaři z Itálie, v létě dovolenkáři a další. Ukázalo se, jak málo stačí k tomu někoho iracionálně nenávidět a ostrakizovat, a z toho nemám dobrý pocit.

Záznam ze slavnostního předávání Cen Nadace České spořitelny si můžete pustit zde: