Nadace

Fotoreportáž: Ceny Nadace České spořitelny 2023

Fotoreportáž: Ceny Nadace České spořitelny 2023
Připomeňte si s námi zásadní momenty slavnostního večera v pražské Kunsthalle.

Silnější díky vzdělávání byl podtitul už čtvrtého ročníku Cen Nadace České spořitelny. Oceňujeme jimi osobnosti a projekty, které v uplynulém roce mimořádně ovlivnily české školství. V souvislosti s válkou na Ukrajině jsme je tentokrát udělili těm, kteří v minulém roce nejvýrazněji podpořili ukrajinské a české školáky i jejich učitele. Laureáty letošních cen jsou Kristýna Titěrová z organizace Meta, Zdeněk Slejška a Ivana Šenitková za Nadační fond Eduzměna a tým organizace Začni učit! Speciální cenu získal program Lídr školy. Jak slavnostní večer v pražské Kunsthalle probíhal, se dozvíte ve fotoreportáži.  

Ceny_Nadace_23_1

Večer moderoval režisér a herec Jiří Havelka. V roli průvodce právě teď dokončuje natáčení posledních dílů chystaného dokumentárního seriálu České televize „Jak se dělá dobrá škola?“, jehož vznik jsme podpořili. Spolupracuje na něm EDUin a scenáristou je Tomáš Feřtek.

Ceny_Nadace_23_2

Dana Brandenburg, předsedkyně správní rady Nadace ČS, uvedla, že ceny udělujeme těm osobnostem a projektům, které pomáhají zlepšovat české školství, otevírají důležitá témata a do vzdělávání přinášejí potřebnou změnu a inovace.

Ceny_Nadace_23_3

„Nový normál se mi jeví jako neustálá změna a expozice k situacím, které jsou naprosto nepředvídatelné, často nepříjemné a smutné, ale naše schopnost se s nimi vyrovnat je výsledkem naší schopnosti se vzdělávat a učit se nové věci. Loňský rok byl v mnohém specifický a jsem pyšný na to, že naše Nadace, ale i česká společnost zareagovala velmi adekvátně a správně. Byl bych moc rád, kdyby tato podpora nevyprchala. Letošní laureáti jsou důkazem toho, že se spousta věcí podařila,“ řekl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Ceny_Nadace_23_5

Jednou z letošních laureátek se stala Kristýna Titěrová, programová ředitelka organizace META, o.p.s. – Společnosti pro příležitosti mladých migrantů. Ocenění získala za své mimořádné osobní i profesní nasazení při integraci ukrajinských žáků do českých škol.

Ceny_Nadace_23_4

Koordinační skupina Nadačního fondu Eduzměna se od února 2022 stará o efektivní a cílenou spolupráci významných donorů podporujících začlenění ukrajinských dětí do české společnosti. Cenu převzal ředitel Eduzměny Zdeněk Slejška a koordinátorka projektu Ivana Šenitková.

Ceny_Nadace_23_6

Projekt Začni učit v Česku! od organizace Začni učit! reagoval na fakt, že do Česka před válkou utekly také tisíce ukrajinských učitelek. Díky projektu se mohly lépe zorientovat v systému českého školství, zdokonalit se v češtině, získat podporu při uznání svého vzdělání a kvalifikaci pro učení v Česku.

Ceny_Nadace_23_9

Program Lídr školy získal speciální cenu za ojedinělý příklad přenosu ověřené inovativní praxe z neziskového do veřejného sektoru. Díky spolupráci Národního pedagogického institutu, MŠMT a organizace Učitel naživo vzniklo nové kvalifikační studium pro ředitele a ředitelky. Za ministerstvo školství cenu přebíral také nový ministr Mikuláš Bek.

Ceny_Nadace_CS_2023 (1)

Foto: Hana Connor