Den pro školu

Den pro školu si vystavil vysvědčení. Jak se vydařilo?

Den pro školu si vystavil vysvědčení. Jak se vydařilo?
S koncem školního roku jde Den pro školu do svého prvního velkého finále.

Den pro školu začal svou dráhu na jaře 2021. Nadace České spořitelny se rozhodla vymyslet program, který by měl skutečný dopad na vzdělání a zapojil učitele, děti i rodiče. Po měsících příprav a výzkumů vznikla díky inovačnímu studiu  Q Designers konečná forma konceptu. Na konci loňského školního roku jsme ho „nanečisto“ vyzkoušeli v 15 školách. Následně se začala stavět webová platforma Dne pro školu, a k týmu se připojily také odborné garantky ze Začni učit!

„Naostro“ to celé začalo v České Lípě. Právě tam na ZŠ Partyzánská 2. listopadu 2021 proběhl první Den pro školu. Je téměř symbolické, že na konci školního roku jsme se na stejnou školu vypravili znovu, a to hned v sestavě 4 dobrovolníků!

Co se nám za 8 měsíců pilotního fungování programu podařilo?

Vybudovali jsme komunitu odborníků z nejrůznějších oborů, kteří navštěvují školy a sdílejí své příběhy a zkušenosti s žáky a studenty. Den pro školu už zažilo více než 7100 studentů a zapojilo se 388 učitelů a škol. V naší online databázi je nyní 376 aktivních expertních dobrovolníků. Do této chvíle proběhlo 300 Dní pro školu a další jsou naplánované na příští školní rok. Nejúspěšnější Den pro školu se uskutečnil 7. června, kdy proběhlo 11 Dní pro školu najednou napříč celou Českou republikou! Ze všech těchto čísel máme velkou radost a poděkování patří především našim dobrovolníkům a učitelům. 

DPS_infografika

Absolutním vítězem v počtu Dní pro školu je etický hacker Pavel Matějíček. Tento svérázný dobrovolník navštívil již 11 škol a během své poslední přednášky naplnil dokonce školní jídelnu! O svých zkušenostech se Dnem pro školu napsal článek, který si můžete přečíst zde. 7 Dní pro školu za sebou mají bioložka a vědkyně Monika Šťastná a geolog Petr Gadas, o němž pro náš blog napsala pěkný článek Jana Elbelová ze základky v Lounech. Mnoho škol si pozvalo osobního trenéra Milana Vančuru nebo knihovníky z Třince Jana Delonga a Mariku Zadembskou. 

Během března jsme začali spolupracovat s Asociací public relations (APRA) za účelem podpory mediální gramotnosti na školách. Díky APRA se v rámci reakce na situaci na Ukrajině a problematiku šířících se dezinformací řady našich dobrovolníků rychle rozrostly o experty na média. 

Těší nás i to, že se aktivně zapojují zaměstnanci České spořitelny. Například Adam Daniel z Abecedy peněz za sebou má už 3 Dny pro školu. Co vzkazuje všem, kteří o svém zapojení uvažují? „Možná si myslíte, že vaše práce nebo zkušenosti nejsou tak zajímavé, aby si je studenti poslechli. Zkuste to a uvidíte, že je opak pravdou.“ Pokud to zní lákavě, udělejte první krok už nyní a vyplňte kontaktní formulář

Chtěli byste ve školním roce 2022/2023 přivítat odborníky z různých oborů ve své škole? Oslovit je můžete i během léta prostřednictvím naší online databáze

A jak by vypadalo naše vysvědčení? My máme jasno - za první školní rok Dne pro školu dáváme všem učitelům a dobrovolníkům jedničku! Jsou skvělí a my se už moc těšíme na to, co společně dokážeme v příštím školním roce.