Den pro školu

„Chyba je nejlepší učitel, nebojte se ji udělat,“ vyzval Kovy na Dni pro školu

„Chyba je nejlepší učitel, nebojte se ji udělat,“ vyzval Kovy na Dni pro školu
Influencer Kovy se zúčastnil našeho programu Den pro školu.

Influencer Karel Kovy Kovář vyrazil na Den pro školu na ZŠ v Chocni a obchodní akademii v Chrudimi. S žáky mluvil o motivaci, strachu z překonávání překážek, ale i o tématu sociálních sítí. „Návštěvy škol jsou pro mě vždycky vzrušující, je skvělé se potkávat naživo a nebýt jen v online světě,“ řekl Kovy. 

Pro deváťáky na ZŠ Svatopluka Čecha v Chocni si připravil přednášku o tom, jak je důležité v životě najít to, co nás baví a jak se nebát neznámého. Popisoval také, proč je dobré věci zkoušet a poučit se z chyb. „Chyba je nejlepší učitel. Když vám něco nevyjde, jděte dál a zkuste to jinak,“ motivoval žáky.  

Ve druhé části hodiny se Kovy věnoval otázkám žáků – padaly dotazy na jeho začátky na YouTube, ale dostalo se i na vážnější témata jako na válku na Ukrajině nebo otázku, zda je lepší věčný život nebo smrt za rok. „Klobouk dolů před vámi za to, co ve svém věku zvládáte. My jsme ve škole nemuseli řešit věci jako covid, nebo válku. Fakt respekt,“ vzkázal Kovy deváťákům z Chocně. 

„Kdo z vás ještě používá Facebook?“ začal Kovy druhou přednášku, tentokrát u maturantů na obchodní akademii v Chrudimi. Nikdo se nepřihlásil s tím, že Facebook už je jen pro rodiče. Právě sociální sítě, jejich velký rozvoj a rizika jejich využívání byly hlavním tématem dvouhodinovky. Kovy vysvětloval, jak fungují algoritmy, kdo kontroluje obsah nebo proč je důležité prostředí, ve kterém studenti tráví hodiny denně, lépe poznat. „Bylo to příjemné setkání s člověkem, kterého známe jen přes obrazovku. Sdílel s námi spoustu informací z praxe, kterým se ve škole moc nevěnujeme,“ řekla po skončení hodiny studentka Tereza.   

Kovy na závěr zavzpomínal na svá školní léta: „Mám pocit, že se ve škole kladl přílišný důraz na biflování a že jsem nezískal moc dalších kompetencí, jako kritické myšlení nebo finanční gramotnost. Ale to se už naštěstí mění i díky programům jako je Den pro školu, který prostřednictvím odborníků nabízí praxi do hodin.“   

Nadační program Den pro školu spojuje učitele s dobrovolníky z praxe. Na webu www.denproskolu.cz je více než 800 odborníků z nejrůznějších měst a oborů.