Rovné šance Nadace ČS

Cenu EDUína získal projekt usnadňující distanční výuku. Naše Nadace byla u toho

Cenu EDUína získal projekt usnadňující distanční výuku. Naše Nadace byla u toho
Ocenění získaly projekty, které pomáhají snižovat rozdíly ve vzdělávání.

Letošní cenu EDUína, jejímž hlavním partnerem je Nadace České spořitelny, obdržely projekty, které pomáhaly napravit nerovnosti ve vzdělávání. První místo získala zlínská Univerzita Tomáše Bati, která během distanční výuky zapojila do praxe budoucí učitele.

Odborná porota vybírala z deseti finalistů, kteří v uplynulém roce pomáhali mírnit následky pandemie covid-19 a podpořili hlavně ohrožené děti. "Oceňuji, jak vybrané projekty propojují budoucí učitele a děti, které nemají rovné šance ve vzdělávání. Radost mám i z toho, že mezi projekty byly i organizace, které přímo podporuje naše Nadace. Dává nám to signál, že jdeme dobrým směrem," uvedla projektová manažerka Kateřina Šaldová, která byla zároveň členkou poroty ceny EDUína.

Porotu nejvíc zaujal projekt Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nazvaný Budoucí učitelé v akci: záchranný kruh školám a rodinám. Tamní Ústav školní pedagogiky se zaměřil na zapojení budoucích učitelů do pomoci rodinám a školám při přechodu na distanční výuku. "Zapojilo se asi 250 našich studentů. Víc jich bylo z oboru učitelství pro 1. stupeň, protože tam byla potřeba doučování vyšší, ale hodně jich bylo i z oboru učitelství pro mateřské školy. Školám studenti intenzivně pomáhali s přípravou, což učitelé hodnotili velmi pozitivně. Letos je do projektu zapojeno dalších 150 studentů a chceme pokračovat,” uvedla ředitelka ústavu Adriana Wiegerová.

Druhou příčku obsadil projekt z Ostravy, kde město jako zřizovatel škol zorganizovalo ve spolupráci se školami a neziskovými organizacemi doučování a příměstské tábory pro děti ze znevýhodněného prostředí. Třetí místo získal web Doučujte.cz, který provozuje Člověk v tísni a jehož vznik podpořila i naše Nadace. Stránka na jednom místě shromažďuje metodické tipy, doporučení a odkazy pro doučovatele. Cenu EDUína Média za systematickou novinářskou práci v oblasti vzdělávání letos převzala Zuzana Hronová z projektu Chytré Česko, za jehož vznikem rovněž stojí naše Nadace. Do Auly slávy byl za etablování a rozvoj oboru ekonomie vzdělávání uveden ekonom a vedoucí think-tanku IDEA Daniel Münich.

/Foto: Kateřina Lánská/