Aktuality

Chceme jen polovinu učiva a konec biflování, říká autor reformy školství a laureát Ceny Nadace České spořitelny

Chceme jen polovinu učiva a konec biflování, říká autor reformy školství a laureát Ceny Nadace České spořitelny

Arnošt Veselý pro iDnes.cz: V budoucnu by měly děti znalosti a dovednosti více procvičovat a méně se je biflovat. Arnošt Veselý byl vedoucím skupiny odborníků, která připravila Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Právě výsledná podoba tohoto dokumentu udá budoucí směr vzdělávání českých dětí. Arnoš Veselý letos v lednu právě za své zásluhy na strategickém dokumentu obdržel Cenu Nadace České spořitelny.

Zobrazit

Proč by se podle vás měly děti učit méně učiva?
Tak to ale není. Chceme, aby se děti naučily naopak více. Jde o to, aby se učily to, co jim bude během celého života užitečné. Neměly by to být informace, které jsou si žáci během krátké chvíle schopni zapamatovat, v písemce zreprodukovat,dostat za to nějakou známku a pak to zase hned zapomenout. Mají to být dovednosti a kompetence, které v nich zanechají trvalejší stopu, aby je děti dokázaly uplatnit v reálném životě.

Češi jsou však pyšní na to, co všechno umějí. Když vyjedou do zahraničí, baví se tím, že třeba jinde na světě neumějí většinu hlavních měst a podobně. Není to něco, na čem si náš systém zakládá?
Musíme neustále opakovat, že bez znalostí to nejde a nemůžeme učit dějepis nebo zeměpis, aniž bychom měli základní znalosti a informace. Takže informace a znalosti jsou potřeba, otázkou je, v jakém množství a jaké konkrétně. V současné době víme, že děti mnoho informací, co se jim snažíme ve škole předat, nevstřebají a víme, že je nedokážou použít a aplikovat.

Jaké změny děti čekají?
Nejvýznamnější změny, které navrhujeme, jsou v obsahu vzdělávání. Náš návrh zamířil k veřejné diskuzi, a byl předložen učitelům, ředitelům, i široké veřejnosti. Diskuse probíhaly celý rok, takže v něm nestojí vyloženě kontroverzní věci. Nyní je rozhodnutí na ministerstvu. To vybírá klíčová témata, která uzná za důležité, rozpracuje je a bude dále implementovat. Podle mě dojde na základě těch diskuzí k revizi rámcových vzdělávacích programů a obsahu vzdělávání. Cíl je jednoduchý, snížit objem informací, které se žáci učí, aby měli víc času je procvičit a skutečně pochopit.

Celý rozhovor s prof. Veselým si přečtěte zde

Zavřít
Přijala jsem sázku, že zruším výklad od tabule, říká držitelka 2.místa v učitelské ceně

Přijala jsem sázku, že zruším výklad od tabule, říká držitelka 2.místa v učitelské ceně

„Někdy už jen tím, že člověk dělá něco navíc, jako by na sebe chtěl upozorňovat, někdo to tak vnímá,“ říká Monika Olšáková. Mladistvě působící učitelka přírodovědných předmětů působí na základní škole v moravské vesničce Janovice a loni získala druhé místo v učitelské soutěži Global Teacher Prize, jíž je naše nadace letos generálním partnerem.

Zobrazit

Čím teď ve škole žijete?
Dobrodružných momentů je v tomto školním roce víc. Náš pan ředitel mi u nás v Janovicích teď povolil výuku přírodopisu v blocích. Vždy hodinu a půl v šestce a sedmičce. Užíváme si to, žáci pracují úplně jinak, než když je k dispozici jen čtyřicet pět minut, to se na ně strašně spěchá. Přitom když jsme s tím začínali, děti říkaly, že se bojí, jak to zvládnou. A teď mi skoro připadá – a někdo z nich mi to i řekl – že jsou to jejich nejoblíbenější hodiny…

Jak jste ty dvouhodinovky pojala?
S mým pražským kolegou Danem Pražákem – oba jsme na Facebooku ve skupině Učitelé přírodovědných předmětů – jsme uzavřeli sázku, že budeme učit výhradně konstruktivisticky, neboli povedeme děti, aby si na věci přišly samy, a zcela se obejdeme bez frontální výuky. V přírodopise jsme hodinu postavili na tom, že děti budou ve skupinách obhajovat, která buňka je „nejdůležitější“. V čem je jedinečná rostlinná buňka, a v čem zase živočišná a bakteriální… Nejdřív dostanou obrázky buněk bez jakéhokoli popisu. Vůbec nevědí, co to je, musejí vyvinout určité úsilí a schématické zobrazení „přečíst“, nemají se čeho chytit. Pak jdou k učebnicím. Učebnice jsou pro mě stále jeden ze zdrojů informací, nemám potřebu je zatracovat. Kromě toho mají k dispozici přírodovědnou knihovničku. V téhle fázi si žáci ověřují, zda jejich předpoklady opravdu platí, zda pozorovali dobře. Mnohdy se trefili! Poznali jádro, uměli rozeznat, která buňka je nejspíš rostlinná, podle přítomnosti chloroplastů… Odvodili společné znaky živých organismů, že dýchají, přijímají potravu. A já jsem se přitom bála, že s tím nepohnou. Máme předsudky. I já mám předsudky.

Evidentně ráda spolupracujete s kolegy?
Ano! Hodně nápadů rozvíjíme s Tomášem Chrobákem (poznámka redakce: Tomáš Chrobák v loňském GTP zvítězil). Působíme ve školách blízko sebe a já teď do té jeho jezdím jeden den v týdnu učit a mentorovat. Tomáš nedávno připravil hodinu matematiky pro sedmou třídu postavenou na vyvozování matematických modelů. Pomáhala jsem mu s cíli a metodikou, hodinu jsem pak natáčela a spolu jsme ji analyzovali. Při tom mě napadlo přenést ten koncept i do chemie. Ty, Tome, to by bylo dobré i na hmotnostní zlomek nebo míchání roztoků, říkám mu. Ať si ty děti na to samy přijdou! A pak jsme to tak zkusili odučit, tedy já jsem to učila a on to pro změnu natáčel. Měla jsem z toho skvělý pocit. Jedna skupina přišla dokonce na tři řešení. A každá alespoň na jedno. Všechny také sestavily postup pro ostatní. Já už to teď nebudu učit tím starým způsobem. Defaultně budu děti provádět badatelským cyklem, od motivace, souvislostí, kladení otázek…

Celý rozhovor si přečtete na webu Rodiče vítáni

Zavřít
Česká spořitelna hledá Specialistu/ Specialistku pro neziskové organizace

Česká spořitelna hledá Specialistu/ Specialistku pro neziskové organizace

Česká spořitelna je velká banka, která svým zaměstnancům dává velké možnosti. Staňte se součástí týmu, který koncentruje různorodý talent, vědomosti a zkušenosti. Učte se od osobností, které udávají trendy a nastavují směr českému bankovnictví. Pracujte v inspirativním prostředí, kde vládne přátelská atmosféra. Rozvíjejte svůj potenciál pomocí kreativních workshopů, odborných školení či spolupráce se špičkovými kouči. Najděte práci, která Vás skutečně baví.

Zobrazit

Máte chuť:

 • pracovat s neziskovými organizacemi
 • rozvíjet neziskové organizace jak v nefinančních, tak zejména ve finančních oblastech
 • podílet se na poradenství klientům s cílem zvyšovat jejich spokojenost a nárůst obchodních aktivit

Budeme si rozumět, pokud máte:

 • VŠ/SŠ vzdělání
 • zkušenost z finančního (ekonomického) útvaru neziskové organizace, příp. auditorské firmy provádějící audity neziskových organizací
 • zkušenost s vyhodnocováním finančního modelu neziskové organizace, např. při žádosti organizace o úvěrové zdroje
 • chuť na sobě pracovat, přijímat nové výzvy, máte řidičský průkaz
 • komunikativní znalost AJ
 • týmového ducha, komunikační a prezentační dovednosti a jste samostatný/á
 • znalost základních bankovních produktů

U nás získáte:

 • možnost být součástí týmu, kde ČS je č. 1 v oblasti neziskového sektoru
 • zajímavou a zodpovědnou práci
 • možnosti odborného rozvoje a vzdělávání
 • profesní perspektivu v zázemí mezinárodní banky
 • motivující mzdové ohodnocení

Navíc ke mzdě nabízíme jedny z nejlepších benefitů na trhu:

 • 42 dnů volna (25 dní dovolené, 5 dní zdravotního volna bez udání důvodu, den * volna navíc každý měsíc pro skvělý work-life balance)
 • 110 Kč ve stravenkách/den - plně hrazené zaměstnavatelem
 • příspěvek 9.600 Kč do Cafeterie (možnost Multisport karty)
 • zvýhodněné bankovní produkty
 • příspěvek na penzijní pojištění – až 28 800 Kč/rok

Přihlaste se zde

Zavřít
Otevírá se další ročník programu pro lidi, kteří chtějí změnit kariéru a stát se učiteli

Otevírá se další ročník programu pro lidi, kteří chtějí změnit kariéru a stát se učiteli

V Česku chybí stále více učitelů. Nové lidi do škol láká program Učitel naživo, který kromě dvouleté přípravy na dráhu učitele nabízí i pedagogické minimum. Právě nyní se otevírají přihlášky do 5. ročníku programu Učitel naživo, jehož dopad byl ověřen předními odborníky. Program vznikl původně jako projekt naší nadace a v roce 2018 se osamostatnil.

Zobrazit

Svou práci jsem měla ráda, ale došla jsem do bodu, kdy jsem si uvědomila, že svůj talent můžu využít prospěšněji. Myslím, že Česká republika nepotřebuje víc marketérů nebo bankéřů, potřebuje víc dobrých učitelů,” komentuje své rozhodnutí stát se učitelkou studentka programu Učitel naživo, Aneta Gáborová, která dříve jako spolumajitelka řídila firmu zabývající se organizací velkých eventů a konferencí. Stejné rozhodnutí učinil i bývalý finanční ředitel velké internetové nákupní galerie, Jakub Trojovský: „Chci, aby děti vyrůstaly k zodpovědnosti a k tomu, aby se o sebe mohly v životě opřít. Aby pevně stály na svých nohou a dokázaly rozpoznat, co je pro ně důležité a co ne.

Spolu s Anetou a Jakubem aktuálně prochází dvouletým programem pro budoucí učitele dalších 68 studentů. Program Učitel naživo v Česku funguje již 4. rokem.

Pedagogické minimum: 370 hodin výuky a 380 hodin praxe
Učitel naživo je dvouletý programu v rozsahu 750 hodin, který kombinuje intenzivní výuku v komunitě a praxi na školách. Té se studentům dostane plných 380 hodin. Program je určen absolventům nepedagogických oborů vysokých škol, kteří hledají smysluplnou změnu a chtějí učit děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole. Absolventi programu získávají Osvědčení o učitelské způsobilosti - takzvané pedagogické minimum.

Absolventi jsou připraveni na školní realitu
Studenti programu zažijí tzv. reflektivní profesní model přípravy. Jde o propracované propojení teoretických poznatků s dovednostmi budovanými v praxi. „Studenti absolvují velké množství praxe, kterou pravidelně reflektují. Do škol tak nastupují učitelé, kteří vědí do čeho jdou, protože si to zažili. Vědí, že se věci dají dělat jinak a nenechají se snadno semlít,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů organizace Učitel naživo Martin Kozel.

Program své dopady důsledně prověřuje
Přípravný program pro budoucí učitele prochází kontinuální evaluací, ze které vychází jeho další rozvoj. Za obsah a metodiku evaluace zodpovídá sociolog Daniel Prokop. „Z mého pohledu je zásadní, že učitelé z programu se zaměřují na vytváření smysluplné výuky, v níž jsou žáci aktivní, a že důvěřují potenciálu dětí. Mezinárodní srovnání ukazují, že čeští žáci vidí hlavně výuku na druhém stupni často jako nezajímavou a beze smyslu,” komentuje sociolog Daniel Prokop. „V Česku mají malou šanci uspět děti ze znevýhodněného prostředí, jejichž potenciál systém nerozvíjí. Toto zaměření učitelů je určitě krok dobrým směrem, jakkoli budou potřebovat velkou podporu na školách a další systémové změny,” dodává.

V některých klíčových kompetencích na úrovni finských učitelů
Srovnání se začínajícími učiteli ve výzkumech TALIS a CLoSE ukazuje, že studenti Učitele naživo na konci studia více důvěřují svým žákům. Vnímají je jako většinou slušné a poctivé a rodiče žáků jako spolehlivé. Ve větší míře kladou důraz na to žáky kvalitně vzdělávat. Vnímají, že se jim daří připravovat podnětné otázky a pomáhat žákům kriticky myslet. „V těchto kompetencích se dokonce hodnotí lépe, než průměr českých i finských učitelů do dvou let praxe,” komentuje výsledky evaluace vzdělávacího programu Martin Kozel.

Za programem stojí přední odborníci v pedagogice jako prof. Vladimíra Spilková, Dr. Blanka Pravdová či PhDr. Jitka Michnová. V tuto chvíli má 35 absolventů, z nichž zhruba tři čtvrtiny učí, a to na všech typech škol, nikoliv jen výběrových. Další absolventi plánují učit v nejbližších letech – po dokončení dalších studií či rodičovské dovolené.

Program společně realizují Učitel naživo, z. ú. a Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Zájemci o účast v programu Učitele naživo najdou veškeré podrobnosti o přihlášení zde

Zavřít
Je rozhodnuto. Eduzměna míří na Kutnohorsko.

Je rozhodnuto. Eduzměna míří na Kutnohorsko.

Nadační fond Eduzměna, který v loňském roce spoluzaložila naše nadace, spustí pětiletý pilotní projekt zaměřený na zkvalitnění vzdělávání v Kutnohorském regionu. Shodli se na tom zástupci fondu, jeho obsahoví partneři, za jejichž přispění se rodí náplň projektu, i představitelé regionu. Projekt se zaměří na čtyřicítku mateřských, základních a středních škol v regionu Kutnohorska. Jeho cílem je dosáhnout toho, aby děti chodily do školy rády, zlepšily se v základních gramotnostech, dokázaly řešit problémy a ze školy odcházely připravené na budoucnost.

Zobrazit

V přípravné fázi projektu Nadační fond Eduzměna vytipoval 8 regionů z celé ČR na základě vybraných výsledků ve vzdělávání a demografických ukazatelů. Snahou bylo vybrat regiony s průměrnými hodnotami, především v oblasti výsledků žáků a studentů ve srovnávacích testech, nezaměstnanosti a rozvodovosti. Na základě zájmu ze stran obcí a několikaměsíční společné práce došlo k zúžení na tři finalisty – Kutnohorsko, Přešticko a Semilsko. A právě z nich byl kombinací klíčových kritérií vybrán pro realizaci pilotního projektu region Kutnohorsko.

Již ze samotného několikaměsíčního procesu výběru máme velmi dobrý pocit. Nadšení pro změny ve vzdělávání dětí ze stran všech zúčastněných nám dodávalo spoustu energie pro další práci. Ukázalo se, že všude řeší celou řadu problémů, s nimiž by uvítali pomoct. U Kutnohorského regionu jsme navíc vnímali největší soulad s cíli Eduzměny a velký potenciál pro přenos získaného know-how. Zaznamenali jsme rovněž ochotu převzít zodpovědnost a chuť vést dialog a spolupracovat napříč všemi skupinami - vedením škol, zřizovateli, učiteli i rodiči,“ komentuje výsledek výběru Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna, a doplňuje: „Ani regiony, které nebyly pro pilotní projekt vybrané, nepřijdou zkrátka - budou moci čerpat know-how z probíhajícího projektu a budou mít přístup k materiálům a konzultacím ze strany našich odborných partnerů.

To, že jde o dlouhodobý projekt a bude třeba do něj investovat hodně energie, času i financí si uvědomují i na Kutnohorsku. „Těší nás, že se pilotní projekt Eduzměny odehraje právě u nás. Víme, že je to běh na dlouhou trať a přestože výsledky našich žáků rozhodně nepatří v celorepublikovém srovnání k nejhorším, chceme to zlepšit. Včetně faktu, že u nás průměrně 4 % žáků nezískají ani základní vzdělání a předčasně odcházejí ze školy. Uvědomujeme si, že jsme v našem úsilí narazili na určitý strop, a proto nám nabídka spolupráce s Eduzměnou dává velký smysl. Chceme, abychom u nás měli šťastné a motivované školáky a aby ze škol vycházeli mladí lidé, kteří budou v životě úspěšní, ať už se rozhodnou pro jakoukoli profesní dráhu,“ uvádí k důvodům, které vedly Kutnou Horu a okolí, usilovat o realizaci projektu Eduzměny, Vít Šnajdr, místostarosta Kutné Hory.

Během společných setkání se zástupci regionů měl tým Eduzměny možnost seznámit se s aktivitami a inovacemi, které v rámci vzdělávacího systému již fungují a které mohou obohatit i projekt samotný. „V českých školách je spousta zajímavých a inspirativních lidí s moderním přístupem ke vzdělávání. Jako jednotlivci ale nemohou zásadně ovlivnit celý školský systém. Právě Eduzměna chce tyto skvělé iniciativy podpořit, propojit a v rámci pilotu ověřit, jak můžou společně fungovat na jednom území. Následně je cílem ve spolupráci se státní správou pomoci tuto dobrou praxi rozšířit do větší části České republiky,“ řekla Martina Břeňová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Eduzměna a zároveň ředitelka pro programy a rozvoj Nadačního fondu Avast, a doplnila: „Právě to nám, soukromým dárcům, dává smysl. I proto jsme byli schopni se domluvit, spojit síly a zdroje a strategicky do Nadačního fondu Eduzměna investovat prostředky, které se již nyní pohybují v řádech desítek milionů korun.

Zavřít
Pomáhají měnit české školy k lepšímu. Naše nadace je za to ocenila.

Pomáhají měnit české školy k lepšímu. Naše nadace je za to ocenila.

Včera proběhl v Anežském klášteře v Praze slavnostní večer Nadace České spořitelny. V rámci něj byly uděleny Ceny Nadace ČS třem osobnostem, které se významným způsobem zasloužily v oblasti vzdělávání.

Zobrazit

Tomáš Feřtek je podepsán pod seriálovými hity jako jsou třeba Případy 1. oddělení, nebo Svět pod hlavou. Vedle své práce pro televizi se ale dlouhodobě zabývá vzděláváním, zejména popularizací témat s ním spojených. Je spoluautorem projektu Rodiče vítáni, systému certifikace k rodičům přátelských škol a internetového magazínu pro rodiče dětí ve školním věku. Za svou dlouholetou práci nyní získal Cenu Nadace České spořitelny. “Pokud mají učitelé, rodiče a žáci spolupracovat a měnit školy, musejí mít dostatek informací a ze vzdělávání se musí stát veřejné téma,” uvedl Tomáš Feřtek, když z rukou předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona přebíral ocenění.

Druhou laureátkou Ceny Nadace ČS se stala Hana Košťálová. Ta dlouhodobě působila jako národní koordinátorka a lektorka programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení. Vyučovala na Pedagogické fakultě UK předmět Kritické čtení a myšlení. “Věřím tomu, že škola může změnit osud dítěte,” říká Hana Košťálová a dodává: “Ovšem za předpokladu, že v tom učitelé nezůstanou sami.

Třetí ocenění převzal univerzitní profesor Arnošt Veselý. Ten v loňském roce vedl expertní tým, který pro Ministerstvo školství organizoval a usměrňoval širokou odbornou diskuzi o tom, kam má směřovat státní vzdělávací strategie do roku 2030. “Kvalita vzdělávání úzce souvisí s důvěrou a s ochotou a schopností vzájemně komunikovat a spolupracovat,” říká čerstvý držitel Ceny Nadace České spořitelny profesor Veselý.

Zavřít
Daniel Prokop: Vzdělání je závislé na tom, kde se narodíte

Daniel Prokop: Vzdělání je závislé na tom, kde se narodíte

Vzdělání je hodně závislé na tom, kde se narodíte, ve školství chybí ročně 40 miliard, ztrácíme talenty. V Česku je 140 škol, kde je většina Romů, i v Praze je segregovaných škol pět, upozorňuje v nejnovějším rozhovoru sociolog Daniel Prokop.

Zobrazit

Na rozhovor s Danem Prokopem se podívejte zde.

Zavřít
Začíná třetí ročník ceny pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic. Naše nadace je generálním partnerem.

Začíná třetí ročník ceny pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic. Naše nadace je generálním partnerem.

Na začátku nového roku již tradičně odstartoval další ročník odborné ceny pro inspirativní pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic. Své tipy na skvělé učitele může veřejnost zasílat až do 29. února. Záštitu letošnímu ročníku udělil ministr školství Robert Plaga a senátoři Jiří Růžička a Jiří Drahoš. Generálním partnerem prestižního profesního ocenění se stala Nadace České spořitelny.

Zobrazit

"Dnes, více než kdy jindy, je potřeba ukazovat pozitivní příklady a oceňovat inspirativní učitele. Jsem rád, že Nadace České spořitelny může, v roli generálního partnera, stát u zrodu a rozvoje prestižních profesních cen," říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace České spořitelny.

Global Teacher Prize Czech Republic, národní varianta mezinárodního ocenění, které pořádá organizace EDUin, je odborná cena pro pedagogy působící na základních a středních školách v České republice. Sleduje kvalitu pedagogické práce, individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity.

Jejím cílem je zvýšení prestiže učitelského povolání, posílení statusu učitele v České republice a podpora nastavení standardů učitelské praxe podle globálních měřítek. Oceňuje a podporuje činnost kvalitních pedagogů s důrazem na inspiraci, motivaci a sdílení příkladů dobré praxe mezi učiteli.

Na cenu může učitele nominovat kdokoli prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách ceny. Přihlášení kandidáti budou hodnoceni na základě čtyř odborných kritérií, finalisty navštíví odborná porota přímo v hodinách. Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 11. června v prostorách Senátu PČR v Praze.

Letošní spot, v němž si roli učitelky zahrála herečka Tatjan Medvecká, otevírá téma rozporuplných nároků, které česká společnost na dnešní učitele klade. Podívat se na něj můžete zde.

Zavřít